امروز: جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۵۶
تعداد بازدید: ۸۴۹
وبلاگ"یادداشت روز"نوشت:

دست های زن پوست انداخته است. به سمت بیمارستان می رود. مرد موتورسواری 15 هزار را به سمت زن دراز می کند: کم است؛ اما برای دوا، درمانت. زن دست مرد را رد می کند. من گدا نیستم.

کد خبر: ۱۷۶۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۹

به گزارش "حرف لر " به نقل از وبلاگ"یادداشت روز":

ساعت نزدیک 10 صبح است. چهره‌های کرخ به هم خیره شده‌اند. سن او زیاد نیست. دوچرخه اش را زیر بغلش گذاشته و گریه می کند. زن چادرش روی زمین افتاده است. چادرش را به زیر بغل می زند. نگذارید فرار کند؛ زنگ بزنید 110.

مردم کم کم در حال جمع شدن هستند. زن موبایلش را از توی کیف بیرون می آورد. دست هایش را به جمعیت نشان می دهد. نگاه کنید! نگاه کنید! دستم باد کرده است.

تو رو خدا زنگ نزن!

پسر چشم هاش را با لای آستینش پاک می کند. تو رو خدا زنگ نزن! من پدر و مادر ندارم و خودم کار می کنم. زن هم چنان در حال تشویش است. چادرش زیر پا افتاده است. نه! نه! باید 110 بیاید. پیرزنی از دور نزدیک می شود. به زن نگاه می کند: از این بچه بگذر. زن به جمعیت نگاه می کند. موبایل را داخل کیفش می گذارد. پس تکلیف دست من چیست؟

دست زن باد کرده و لرزان است. یکی از عابرها می گوید من خودم دیدم که پسربچه زن را هل داد. زن به این بزرگی روی زمین کشیده شد.

کودک کار

دست های زن پوست انداخته است. به سمت بیمارستان می رود. مرد موتورسواری 15 هزار را به سمت زن دراز می کند: کم است؛ اما برای دوا، درمانت. زن دست مرد را رد می کند. من گدا نیستم.

با 3 بچه ی یتیم

زن 3 فرزند دارد و سرپرست خانوار است. چشمان موربش خیس است. دست پسربچه را چسبیده  و رها می‌کند. پسر دوچرخه اش را فراری می دهد. زن از دور به جمعیت نگاه می کند:«حالا پول بیمارستان را از کجا جمع کنم؟ با 3 بچه ی یتیم بدبخت شدم.»

به دلیل حاکم بودن فضای سنتی در ایران نگرش منفی نسبت به زنان سرپرست خانوار وجود دارند؛ یعنی تصور می شود که زنان توانایی اداره کردن خانواده خود را ندارند و باید با حمایت های مالی به آن ها کمک کرد.

سرپرست خانواده به کسی اطلاق می شود که که قدرت قابل ملاحظه ای در مقایسه با سایر اعضای خانواده دارد معمولا مسن ترین فرد خانواده است و مسئولیت های اقتصادی خانواده به عهده وی می باشد. بر مبنای تعریف سازمان بهزیستی زنان سرپرست خانوار زنانی هستند که عهده دارتامین معاش مادی و معنوی خود و اعضای خانوارمیباشد.(خسروی،1380،25)

پایین آمدن سن زنان سرپرست خانوار

زنان یا تمام زنان سرپرست خانوار در معرض فقر و آسیب پذیری نیستند؛ به عقیده طرفداران نظریه طبقاتی مردم به دلایل سن و جنس یا خصیصه های نژادی و قومی شان فقیر نمی شوند؛ بلکه به دلیل قرار گرفتن در طبقه  ای خاص است که فقیر و در وضعیت اجتماعی و اقتصادی قرار می گیرند و به شمار می آیند.

باید گفت مهم ترین شاخص تعیین طبقه را شاخص های درآمد، تحصیل،شغل تعیین می کند و این یعنی همه زنان آسیب پذیر نیستند.

 به عقیده این گروه با بزرگ کردن آسیب پذیری زنان سرپرست خانواده زنان در مقابل مردان پیر جوان سفید وسیاه قرار می گیرند . در واقع آسیبپذیری زنان سرپرست خانوار و همه افراد بی بضاعت فرایند اجتماعی و اقتصادی مشترکی است که همگی آن ها را از دسترسی به شرایط مناسب محروم می کند.

با توجه به پژوهش های جامعه شناسان می توان مهم‌ترین مسئله ی فعلی زنان جامعه ایران را موقعیت اقتصادی آنها در جامعه دانست.

«جامعه باید برای زنانی که خودش تربیت کرده، شغل ایجاد کند و باید آگاه بود که این شغل به‌صورت طبیعی ایجاد نمی‌تواند شود. زنان ایران اکنون وضعیتی دارند که زنان آمریکا در دهه ۱۹۶۰ داشتند.»

علاوه بر این گیدنز می گوید درصد زنان فقير در طول دو دهه گذشته پيوسته افزايش يافته است. معمولاً فقر به ويژه در مورد زنان داري كودكان خردسال كه نياز به مراقبت دايمي دارند؛ شديدتر است. در اينجا يك دور باطل وجود دارد زني كه مي تواند شغلي با درآمد نسبتاً خوب به دست آورد؛ چون مجبور است هزينه هاي مراقبت از كودكان خودرا بپردازد.

زنان سرپرست خانوار اگر کار نکنند؛ ممكن است از لحاظ مالي فلج شود با وجود اين اگر به طور نيمه وقت شروع به كار كند درآمدش كاهش مي يابد و هرگونه احتمال پيشرفت شغلي از بين مي رود و هم چنين مزاياي اقتصادي ديگري را مانند حقوق بازنشستگي كه كاركنان تمام وقت دريافت مي كنند از دست مي دهد.

زن سرپرست خانوار

پایین آمدن سن زنان سرپرست خانوار، آسیب اجتماعی جامعه ایران به شمار می‌رود. رضا نوروزی جعفری، مدیر کل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با اشاره به آمار بیش از 2 میلیون و 600 هزار زن سرپرست خانوار طبق سرشماری 1390 در کشور، اظهار کرد: بیش از 50 درصد نسبت به سرشماری قبلی رشد وجود دارد که دلیل اصلی آن افزایش آمار طلاق در جامعه است. 

امان ا... قرایی مقدم‌، جامعه‌شناس نیز کاهش سن زنان سرپرست خانوار را حاصل  افزایش طلاق در سنین پایین می‌داند. وی می‌گوید که در حال حاضر بیشتر طلاق‌ها در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال رخ می‌دهد و در پی آن، میزان زنان کم سن و سالی که بی سر و سامان شده یا به سرپرست خانوار تبدیل می‌شوند ، بیش از گذشته است.
نوروزی همچنین مهمترین اقدام کمیته امداد در پوشش زنان بی سرپرست، توانمند سازی، حمایت‌ فرهنگی و مشاوره‌ای و جمع‌آوری نیازها و استعدادهای آن‌ها دانست. 
 
مدیر کل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با اشاره به آن دسته از زنانی کم سن‌ و سالی که فرزند ندارند، تصریح کرد: نخستین اقدامی که کمیته امداد برای زنان سرپرست خانواده جوان انجام می‌دهند بازگرداندن آن‌ها به چرخه طبیعی زندگی است (رجوع مجدد در صورت متارکه یا تشکیل زندگی جدید). (خبرگزاری برنا 13 دی 92)
 
 نویسنده: فاطمه نیازی
 
انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
حرف تو
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۵:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
0
0
http://harfeto.ir/?q=node/34764

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان