امروز: پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۷
تعداد بازدید: ۵۳۶

کسی که پیوسته خدا را به یاد داشته باشد، دیگر از آنچه پیش می‌آید ترسی ندارد زیرا می‌داند خداوند سرپرست اوست و آنچه برایش رخ می‌دهد، تقدیر الهی و خیر و صلاح بنده‌اش است.

کد خبر: ۲۶۲۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۴

خداوند کریم در سوره رعد آیه 29 می‌فرماید: "الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ طُوبي‏ لَهُمْ وَ حُسْنُ مَآبٍ"

ترجمه: "آنها که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، پاکیزه‌ترین (زندگی) نصیبشان است و بهترین سرانجام‌ها!"

نعمت‌ها هنگامی گوارا هستند که مایه خوشی زندگی باشند و وقتی مایه خوشی زندگی هستند که انسان با آنها آرامش پیدا کند.

اگر انسان دارای بهترین نعمت‌ها باشد اما آرامش نداشته باشد، هرگز برای او گوارا نخواهد بود. این آرامش نیز که پاکیزگی و گوارایی زندگی به آن وابسته است، تنها در سایه ایمان و انجام کارهای شایسته بدست می‌آید.

کسی که پیوسته خدا را به یاد داشته باشد، دیگر از آنچه پیش می‌آید ترسی ندارد زیرا می‌داند خداوند سرپرست اوست و آنچه برایش رخ می‌دهد، تقدیر الهی و خیر و صلاح بنده‌اش است. پس اگر چیزی به وی عطا کند، خیر اوست و اگر چیزی از وی باز دارد، بازهم خیر اوست؛ به همین جهت سراسر زندگی برایش لذت‌بخش و گوارا می‌شود و سرانجامش نیز بهترین سرانجام خواهد بود.

 

خداوند در آیه 97 سوره نحل این زندگی گوارا و لذت‌بخش را با بیان دیگر وصف کرده است: "هر کس کاره شایسته‌ای انجام دهدف خواه زن باشد یا مرد در حالی که مؤمن است او را به حیات پاک زنده می‌داریم و پاداش آنها را مطابق بهترین اعمالی که انجام می‌دادند خواهیم داد."

در مقابل این زندگی پاک و سرانجام نیکو، زندگی افرادی را که از یاد او روی بر می‌گردانند چنین وصف کرده است: "و هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی سخت و تنگی خواهد داشت و روز قیامت او را نابینا محشور می‌کنیم." (طه-آیه 124)

انتهای پیام/

منبع: تفسیر المیزان

گردآورنده:اسدالله محبی

انتها ی پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان