امروز: پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۳
تعداد بازدید: ۸۰۴

برای آزادی مهران باید ارتفاعات شمالی و جنوبی پس گرفته می شد. خاک مهران در ناامیدی به سر می برد که ورود رزمندگان از لشگرهایی چون 17 علی ابن ابی طالب، 25 کربلا، 41 ثارالله،27 محمد رسول الله ، 5 نصر،10 سیدالشهدا ، بذر امید را در خاک مهران می پروراند.

کد خبر: ۲۶۷۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۷

"حرف لر  "به نقل ازوبلاگ"رفاقت با شهدا"نوشت:

مهران ؛ یکی از شهر های غربی ایران است که در پی حمله عراق و در طول سال های جنگ چهار بار رد پاهای بیگانگان را درخاک خود حس کرده است.  بهار سال 65 حضور بیگانان در خاک مهران بیش از سال های قبل بازتاب دارد. رادیو عراق هر بار خبر فتح مهران را پخش می کند صدام اعلام کرده بود "مهران مهریه فاو است" و تا زمانی که ایران در فاو است ما هم محکم و استوار در مهران خواهیم ماند.1

 

برای آزادی مهران باید ارتفاعات شمالی و جنوبی پس گرفته می شد. خاک مهران در ناامیدی به سر می برد که ورود رزمندگان از لشگرهایی چون 17 علی ابن ابی طالب، 25 کربلا، 41 ثارالله،27 محمد رسول الله ، 5 نصر،10 سیدالشهدا ، بذر امید را در خاک مهران می پروراند.

مهران ،حکایت  دلاورمردی ها ، ایثارگری ها و پیروزهای مداوم لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان را در مناطق عملیاتی صعب العبورغرب شنیده است ، از این رو از رزمندگان استان همجوار خود یعنی لرستان بیش از همه انتظاردارد که برای رهایی اش از چنگال بیگانگان تلاش کنند.

اما مردان رزم لُر یک ماهی مشغول انجام عملیات در منطقه عملیاتی حاج عمران بودند؛ فرماندهان هم با توجه به این که رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) تازه ازعملیات برگشته بودند از لشگر استفاده نکرده ولی اعلام کردند یک گروهان پشتیبانی آتش از گردان ذوالفقار لرستان جهت اجرای عملیات و پشتیبانی به همراه لشگر 10 سید الشهدا به مهران اعزام شود.

گروهان پشتبان آتش لرستان1

 فرمانده گردان ، برادر"مصطفی محمدی" را به عنوان سرپرست گروه پشتیبانی آتش انتخاب می کند برادر"ماشااله بازگیر" به همراه آقای "محمد نادی" مسوول آتش بار،یک آتش بار 120،  81 ، یک قبضه 107 و آتش بار دوشکا را به منطقه عملیاتی می برند.

گروهان پشتیبانی آتش عصر 8 تیر65 از خرم آباد با 3 دستگاه بنز 1921 مهمات به سمت ایلام بارگیری می کنند. صبح روز نهم تیر در حال دمیدن است که مردان رزم لر به ایلام می رسند.

روز نهم تیر بچه های لرستان برای شناسایی راهی منطقه مهران می شوند .

در بین راه گروهان پشتیبانی آتش با سنگر سازان بی سنگر لرستانی که  بخشی از عملیات مهران را پشتیبانی می کردند دیدار می کنند.

دیدارهم شهریان و هم استانی ها با هم قوت قلب بچه ها ی پشتیبانی آتش می شود و آنان با روحیه ای بالا به راه خود ادامه می دهند.

گروهان پشتیبانی آتش لرستان به همراه سرپرست خود "مصطفی محمدی " طبق دستورقرارگاه با لشگر 10 سید الشهدا به سمت سه راه مهران – چنگوله 2حرکت می کنند.

رزمندگان گروهان پشتیبان آتش لرستان

شب 10 مرداد فرا می رسد، یگان ها ازجمله گروهان پشتیبان آتش گردان ذوالفقار لرستان و لشگر 10 سید الشهدا شروع به عملیات می کنند.

به محض این که بچه های خط درگیرمی شدند گروهان پشتیبانی آتش به همراه سلاح ها دردوکیلومتری گردان های پیاده مستقر می شدند.

پشتیبانی با دقت صورت می گیرد، هریگان که نیازبه کمک دارد گروهان پشتیبانی آتش لرستان سریعاً حاضر می شود و اقدام می کند.

دشمن با بکارگیری انواع و اقسام موانع و به کار بردن طرح فرشی سیم خاردار ومین تمام سرمایه گذاری خود را بر روی ارتفاعات قلاویزان به کار می گیرد، که با توجه به عملکرد لشگرهای سپاه ارتفاعات قلاویزان تصرف می شود.

عملیات خوب پیش می رود، صدای موفقیت رزمندگان درسمت "قلاویزان" ،" تپه خاکی3" وآزادسازی مقر فرماندهی یک قرارگاه که در تصرف عراقی ها بود درهمه جای مهران می پیچد.

مهران؛عکس یادگاری رزمندگان لرستانی بعد از آزاد سازی

بچه های گروهان پشتیبانی آتش به سنگرهای عراقی می رسند ، دوربینی با یک حلقه فیلم کامل داخل جعبه مهماتی که درسنگر است و گرفتن 24عکس یادگاری از مناطق عملیاتی برای همیشه در خاطر رزمندگان می ماند.

ساختمان قرمزرنگ مهران که زمانی بهداری عراقی ها بود، این بار شاهد استقرارادوات و آتش بارهای گروهان پشتیبانی آتش گردان ذوالفقارلرستان است.

ساختمان قرمز رنگ بهداری

"مهران آزاد شد دل امام شاد شد " شعار رزمنده ها می شود ، فرماندهان می گویند عملیات از دست ما خارج شده و همه چیز دست خداست.

"خستگی از تن رزمندگان بیرون می رود. ایرانی ها تمام برنا مه های فرماندهی عراقی را از بین می برند. فرمانده عراقی می گوید: ما تا آمدیم خودمان را پیدا کنیم دیدیم ایرانی ها جای ما را در مهران گرفتند."

بچه ها حدود یک هفته آن جا هستند ، جمله "خدا مهران را آزاد کرد "بر روی تابلوی زیبا ی اول شهر که توسط جهاد سازنندگی لرستان نصب شده بود توجه همه را جلب می کند.

در فاصله ده روزی که رزمندگان لرستانی در مهران به سر می برند سردار نوری فرمانده لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) که بر قلب بچه ها فرماندهی می کرد راهی مهران می شود و جویای احوال رزمندگان می شود.

بعد از تثبیت شدن موقعیت ، یگان های پدافندی مستقر می شوند وگروهان پشتیبانی آتش لرستان به لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) بر می گردد.

 تقدیر و تشکر از روایت گری برادر جانباز سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر .

1.بهمن سال 1364 ایرانی ها از اروند گذشتند و بندر فاو عراق را فتح کردند.

2. سه راه مهران چنگوله ؛ چکه قمر ، چکه موسی و قلاویزان

3. ماقبل شهرمهران یک تپه باستانی به نام تپه خاکی وجود دارد.

"مهران یک شهر ی است که حالت نعل اسبی دارد ودر دل نقطه ی صفر مرزی عراق قراردارد."

تنظیم : بختیاری

 انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
سفیر افلاک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
0
مطلب در سایت سفیر افلاک درج گردید.
حرف تو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
0
http://harfeto.ir/?q=node/43835

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان