امروز: پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۳
تعداد بازدید: ۶۱۸
وبلاگ"حسن خسروی"نوشت:

 خداوند متعال در قرآن کریم (سوره ذاریات آیه 56) می فرماید  : جن و انس راخلق نکردم مگر برای اینکه مرا عبادت و پرستش کنند . 

کد خبر: ۲۶۹۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۵۹

به گزارش حرف لر  به نقل از وبلاگ"حسن خسروی"نوشت:

مقدمه :   خداوند متعال در قرآن کریم (سوره ذاریات آیه 56) می فرماید  : جن و انس راخلق نکردم مگر برای اینکه مرا عبادت و پرستش کنند .  روزه به عنوان یکی از ارکان  فروع دین ، از جمله واجبات دین مبین اسلام است که نقش پر رنگی در پالایش شخصیت ( جسمی و روحی ) عمل کنندگان به آن داشته و در اهمیت و جایگاه والای روزه ، همین بس که حضرات معصومین ( ع )آنرابسیار بزرگ بر شمرده و در عمل به آن واستفاده از آثار و برکات آن تاکید فراوان نموده اند . پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی ( ص ) می فرمایند : برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن ، روزه است . (بحارالانوار جلد 96 صفحه 246) .حضرت امام علی ( ع ) می فرمایند :خداوند بندگانش را با نماز و زکات و تلاش در روزه داری ، حفظ کرده است تا اعضاء و جوارحشان آرام و دیدگانشان خاشع ،و جان و روانشان فروتن و دلهایشان متواضع باشد .( نهج البلاغه ، بخشی از خطبه 192 ) . حضرت صدیقه طاهره ، فاطمه زهرا ( س ) میفرمایند : خداوند ، روزه را واجب کرد تا اخلاص را در انسانها تثبیت نماید ( علل الشرایع جلد 1 صفحه 246)  .

حضرت امام صادق ( ع) میفرمایند : روزه ، خواسته های نفسانی و طبیعت شهوانی را تضعیف میکند و موجب صفای قلب و پاکی اعضائ بدن می گردد ومایه آبادانی ظاهر و باطن میشود ونیز باعث شکر نعمت و احسان به فقرا وعامل کثرت تضرع و خشوع وناله به درگاه پروردگاراست . روزه،همچنین سبب تمسک و روی آوردن به ریسمان محکم الهی و مایه شکسته شدن و تخفیف در حساب ومضاعف گشتن حسنات میشود (یکصد و پنجاه موضوع از قرآن – اکبر دهقان – صفحه 181 ) .

 

از پیامبر گرامی اسلام روایت شده که فرمودند : رجب ، ماه خداست و شعبان ماه من است و رمضان ، ماه امت من است . ( مفاتیح الجنان) . رمضان، ماه نهم از سال هجری قمری است. رمضان، ماخوذ از رَمَضَ است به معنی سوختن .چون ماه روزه، گناهان را می سوزاند. یا به معنی سوخته شدن پای از گرمی زمین، چون ماه روزه، موجب سوختگی و تکلیف نفس است. (لغت نامه دهخدا صفحه 12238) . ماه رمضان بر ماههای دیگر سال از چهار جهت برتری دارد:   1- عظمت   2- کرامت  3- شرافت 4- فضیلت (دعای یا علی یا عظیم).

قرآن، کلام ایزد و پیغام سرمد است                             قرآن ، نشان دهنده هر نیک و هر بد است

هر جا که هست نور هدایت یقین بدان                          در سایه محمد و آل محمد(ص) است

  هر سال، در ماه مبارک رمضان، دعا می کنیم که خدایا! به ما توفیق بده تا رمضان دیگری را درک کنیم و از خوان بیکران نعمات تو بهره مند شویم. ای دوست! اینک دعایمان مستجاب شده و رمضان دیگری را شاهد هستیم. پس بیایید قدر لحظات عمر خویش را بدانیم که ((این قافله عمر عجب می گذرد)). 

 

رمضان ماه قرآن است، ماه عبادت و خودسازی، ماه نزدیک شدن و تقرب به خداست. رمضان ماه نزول قرآن است و هنگامه تهجد و دوستی بیشتر با خدا. رمضان، مالامال از صفا و معنویت است. ماهی است که در آن روزه داران به ضیافت الله دعوت شده اند و خداوند حکیم و علیم، میزبان روزه داران و پرهیزکاران می باشد.  بیایید در این ایام متبرکه و ممهور به مهر ((شهر الله)) به کارنامه اعمال خود نظری بیافکنیم و کاستیهای خود را جبران نموده و قبل از آنکه به حسابمان رسیدگی نمایند، کردار و رفتار و امور خویش را حسابرسی کنیم. بیایید زنگار کینه و خودخواهی و اطاعت و پیروی از دنیا و شیطان را از دل بزداییم و در اقیانوس پاک  و مصفای رمضان، خود را شستشوی دوباره ای بدهیم و خویشتن خویش را پالایش نماییم . بیایید در این ماه مقدس، از خوراک و خواب و لذات دنیا کم کنیم و بر عبادت و شب زنده داری و قرائت قرآن و اطاعت هر چه بیشتر از حضرت حق ،افزون نماییم.

 

  بیایید فرزندان و خانواده و نزدیکان خود را گرد قرآن آورده و آنها را با تعالیم هستی بخش، سازنده و سعادتمند آن آشنا نموده و انس و الفت بیشتری با قرآن و عترت پیدا کنیم.  براستی آیا می دانیم و مطمئن هستیم که رمضان سال دیگر را درک خواهیم کرد!؟!.   بسیار نیکو و شایسته است که نظری به احکام روزه در رساله توضیح المسایل مراجع عظام تقلید داشته باشیم و تکالیف خود را در مورد واجبات ، مکروهات ، مبطلات و... روزه ،مرور نموده و از این جهت مشکلات و سوالات احتمالی را مرتفع نماییم . بسیار نیکو و پسندیده است که در ماه رمضان علاوه بر قرآن ، با مطالب سازنده و پر مغز مندرج در مفاتیح الجنان ،انس و الفت پیدا کرده و آنها را مونس شبهاو ساعات روزه داری خود قرار دهیم .بیایید در این ماه شریف در کنار دعا ها و عبادتها ،مداوم از خداوند بخواهیم که سفر معنوی و پر رمز و راز حج رانصیب مان کند(اللهم ارزقنی حج بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کل عام ).

 

کلمه رمضان و ماه رمضان ، تنها یک بار در قرآن آمده است (سوره بقره آیه 185 ) و آیات 183 تا 187 سوره بقره، آیات اصلی و عمده مربوط به روزه و رمضان است که در قرآن کریم بدان پرداخته شده و حاوی نکات بسیار آموزنده و انسان سازی می باشد.در این آیات،تقوا، علم وآگاهی، خیر و نیکی ،شکر و سپاس، رشد وتعالی و...مورد تا کید قرار گرفته اند .

 

 يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَعَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ﴿١٨٣﴾ أَيَّامًامَعْدُودَاتٍ ۚفَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍفَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ ۚ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌطَعَامُ مِسْكِينٍ ۖفَمَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَهُ ۚوَأَنْ تَصُومُوا خَيْرٌ لَكُمْ ۖ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿١٨٤﴾ شَهْرُرَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍمِنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ ۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَفَلْيَصُمْهُ ۖ وَمَنْ كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْأَيَّامٍ أُخَرَ ۗ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُالْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَاهَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿١٨٥﴾ وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِيعَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖفَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ﴿١٨٦﴾أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَائِكُمْۚهُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ ۗ عَلِمَ اللَّهُأَنَّكُمْ كُنْتُمْ تَخْتَانُونَ أَنْفُسَكُمْ فَتَابَ عَلَيْكُمْ وَعَفَاعَنْكُمْ ۖ فَالْآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُوا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَكُمْ ۚوَكُلُوا وَاشْرَبُوا حَتَّىٰ يَتَبَيَّنَ لَكُمُ الْخَيْطُ الْأَبْيَضُمِنَ الْخَيْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ۖ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّيَامَإِلَى اللَّيْلِ ۚ وَلَا تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنْتُمْ عَاكِفُونَ فِيالْمَسَاجِدِ ۗ تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا ۗ كَذَٰلِكَيُبَيِّنُ اللَّهُ آيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ ﴿١٨٧﴾.

ترجمه : اى اهل ايمان ! روزه بر شما مقرّر شده ، همان گونه كه بر پيشينيان شما مقرّر شد ، تا پرهيزكار شويد .«183» درروزهايى چند روزه بگيريد؛ پس هر كه از شما بيمار يا در سفر باشد به تعداد روزه‏هاى قضا شده از روزهاى ديگر را روزه بگيردو بر آنان كه روزه گرفتن طاقت‏فرساست ، طعام دادن به يك نيازمند به جاى هر روز كفاره آن است . و هر كه به خواست خودش افزون بر كفاره واجب ، بر طعام نيازمند بيفزايد ، برايش بهتر است و روزه گرفتن هر چند دشوار باشداگر فضيلت و ثوابش را بدانيد براى شما بهتر است .«184» اين است ماه رمضان كه قرآن در آن نازل شده ، قرآنى كه سراسرش هدايتگر مردم است و داراى دلايلى روشن از هدايت مى‏باشد ، و مايه جدايى حق از باطل است . پس كسى كه در اين ماه در وطنش حاضر باشد بايد آن را روزه بدارد ، و آنكه بيمار يا در سفر است ، تعدادى از روزهاى غير ماه رمضان را به تعداد روزه‏هاى قضا شده ، روزه بدارد . خدا آسانى و راحت شما را مى‏خواهد نه مشقت شما را . و قضاى روزه براى اين است كه :

شما روزه‏هايى را كه به خاطر عذر شرعى افطار كرده‏ايد كامل كنيد، و خدا را بر اينكه شما را هدايت فرموده بزرگ شماريد ، و نيز براى اين كه سپاس‏گزارى كنيد .«185» هنگامى كه بندگانم از تو درباره من بپرسند ، بگو : يقيناً من نزديكم ، دعاى دعا كننده را زمانى كه مرا بخواند اجابت مى‏كنم ؛ پس بايد دعوتم را بپذيرند و به من ايمان آورند ، تا به حقّ و حقيقت راه يابند و به مقصد اعلى برسند .«186». 

 

در شبِ روزهايى كه روزه‏دار هستيد ، آميزش با زنانتان براى شما حلال شد . آنان براى شما پوشش[معنوى] و شما هم براى آنان پوشش [معنوى] هستيد، خدا مى‏دانست كه شما پيش از حلال شدن اين كاربه خود خيانت مى‏كرديد ، پس توبه شما را پذيرفت و از شما در گذشت . اكنون آزاد هستيد كه با آنان آميزش كنيد و آنچه را خدا در اين كار براى شما مقرّر داشته از ثواب ، پاكدامنى از آلودگى و فرزند شايسته از او بخواهيد. و بخوريد و بياشاميد تا رشته سپيد صبح از رشته سياه شب براى شما آشكار شود ؛ سپس روزه را تا شب به پايان بريد . و در حالى كه در مساجد معتكف هستيد با زنان آميزش نكنيد . اينها حدود خداست ، به آنها نزديك نشويد . خدا اين گونه آياتش را براى مردم بيان مى‏كند تا از مخالفت اوامر و نواهى اوبپرهيزند .«187».

 ماه رمضان، از دو جهت احترام خاص دارد:   1-  بخاطر جایگاه و برکت روزه و رمضان 2- بخاطر شب قدر و اشاراتی که در قرآن به آن شده است.آری شب قدر از جمله شبهای نورانی و خاص ماه عزیز رمضان است. شبی که خداوند متعال در قرآن کریم فرموده : شب قدر برتر از هزار ماه است . یعنی به حساب ما ، یک شب قدر ، حدودا برتر از 83 سال است که حقیقتا بایستی ،آنرا مغتنم شمرد .   در این ماه، دو نوع حفظ و صیانت وجود دارد:  1-  حفظ انسان از وسوسه های شیطان 2-  حفظ انسان از گرفتاری به عذاب الهی.

  امام علی (ع)میفرمایند :روزه قلب بهتر از روزه زبان و روزه زبان بهتر از روزه شکم است (غررالحکم و دررالکلم ).

  در ماه رمضان دو نعمت مهم را می توان متصور شد: 1-  گشوده شدن درهای بهشت 2-  آرامش جان و روح انسان.   در ماه رمضان، دو هدیه به انسانها داده می شود:  1-  خواب روزه دار عبادت شمرده می شود. 2-  سکوت و خاموشی او تسبیح قلمداد می گردد.  در ماه رمضان در دو زمان، فرح و شادمانی به روزه داران داده می شود :  1-  هنگام افطار 2- هنگام عبادت و راز و نیاز باخدا . بنابر قول بزرگان، روزه 3 شکل دارد و باید متوجه باشیم که ما جزو کدام دسته قرار داریم:

 1- روزه عام: عبارت است از روزه ای که اکثر مردم می گیرند که شامل نخوردن و نیاشامیدن است، مطابق دستورات شرع مقدس تا هنگام افطار.

 2- روزه خاص: که عبارت است از نخوردن و نیاشامیدن به اضافه گناه نکردن. که پر واضح است اینگونه روزه، آثار و برکات بسیاری در بر دارد.

  3- روزه خاص الخاص: که به تعبیر ساده عبارت است از نخوردن و نیاشامیدن به اضافه گناه نکردن به اضافه خالی کردن دل از غیر خدا.

این حالت از روزه، مرد میدان می خواهد و توجه و مراقبتی خاص، که هر کسی به آسانی توان دستیابی بدان را ندارد. اما شدنی است .

بیایید در ماه رمضان، شب زنده دار بوده و وقت گذرانی های بیهوده و سرگرمیهای روزمره و همیشگی  را کنار بگذاریم و طرحی نو در اندازیم. چرا که در روز قیامت تقوا و عمل نیک است که نجاتمان می دهند. پس فکری برای خویش کنیم تا در زمره غافلین محسوب نگردیم. بیایید در ماه رمضان توقعات و انتظارات و امر و نهی های خود را کنترل کنیم. اگر روزه می گیریم نباید بد اخلاق و ترشرو شویم، نباید فقط به فکر خود بوده و برای دیگران اهمیت قایل نباشیم.

عده ای از مردان، ساعاتی از روز را به هوای اینکه خواب روزه دار عبادت است در خانه میخوابند و زنان آنان، بندگان خدا ،میشورند و می پزند و خانه داری  مینمایند و زحمت میکشند  که از این بابت ممکن است روزه به آنهاخیلی  سخت بگذرد ،ولی وقتی که میگوییم خوب ، ای آقای خانه ! شما هم کاری و کمکی کن ،میگوید که من روزه هستم و خواب روزه دار هم عبادت است . اگر بنده و شما روزه می گیریم آیا باید به زن و بچه و اطرافیان سخت بگیریم؟ روزه ای که با اذیت و آزار و منت باشد چه فایده ای  دارد؟.

 

 بعضی ها می گویند در هنگام افطار و سحری زیاد بخوریم که گرسنه مان نشود. چه و چه بخوریم و بنوشیم که تشنه مان نشود. ای دوست! اگر قرار است که آنقدر بخوریم و بیاشامیم و بنوشیم که گرسنه و تشنه مان نگردد پس این چه روزه و چه عملی است که ما انجام می دهیم؟ آیا فلسفه روزه واقعاً این است؟ مگر یک بعد مهم روزه داری، درک حال مستمندان و محرومان جامعه نمی باشد؟ این همه غذاها و خوردنیهای رنگارنگ در سر سفره افطار برای چیست؟ برای درک حال محرومان !؟!؟

پناه ببریم به خداوند که شیطان قوی است و قسم خورده. متاسفانه ریخت و پاشهای مربوط به میهمانیهای افطاری، دل هر مؤمن آزاده ی خداپرست را آزار می دهد. ببینید که بعضا چه سفره های الوان و رنگارنگ و پر هزینه ای در گوشه و کنار با پول بیت المال ترتیب داده میشود. آیا بهتر نیست بیشتر بدنبال رضای الهی باشیم تا رضایت دیگران.   پس بیایید در خود نیک نظر کنیم و نواقص کار را تا سرحد امکان رفع نماییم چرا که فردا دیر است و فرصت از دست میرود. چرا که امروز وقت عمل است و حساب نیست و فردای قیامت وقت حساب است و از کسی عمل نمی خواهند. براستی برای فردای قیامت، توشه و ذخیره ما چیست؟ براستی ما کجاییم و کجا بایستی باشیم؟ نکند عمر خویش را خدای نکرده طوری سپری کنیم که در پیشگاه قرآن و عترت سرافکنده گردیم. باید کاری کنیم کارستان.

 

چه خوب می شود که اگر رمضان و روزه گرفتن را فرصتی برای رژیم گرفتن و لاغر شدن خود محسوب نکنیم. چه خوب می شود که اگر روزه گرفتن را فقط نخوردن و نیاشامیدن ندانیم بلکه روزه را توفیقی بدانیم برای تزکیه، برای رهایی از قید و بند و علائق دنیوی و عادات روزمره. در روزه گرفتن همه اعضا و جوارح ما شایسته است که روزه باشند. یعنی دست و پا تخلف نکند، زبان بیهوده نگوید، فکر، بیجا نیاندیشد، چشم گناه نکند و گوش سخن لغو نشود. هم چنین واقعا رمضان یک فرصت طلایی است برای ترک برخی عادات و رفتارهای زشت مثل سیگار کشیدن . بیایید فرصت سوزی نکنیم .

 عجب ماه پر فضیلتی است رمضان، عجب صفا و محبتی دارد رمضان و حیف است که در چنین ماهی پر مرتبت، من روزه دار به فکر لحظه شماری برای رسیدن وقت افطار و تمام شدن روزه باشم. حیف است که از این سفره پر نعمت، سیر و سیراب نشده دست از غذا بکشیم؟!!

 چه خوب می شود که اگر همچون امام سجاد (ع)، در فراق رمضان گریان و دلتنگ شویم و بدنبال حلاوت و شیرینی رمضان بگردیم. عبادت و تقرب جستن به ذات اقدس الهی چه شور و نشاطی دارد. گریه و زاری به آستانش آن هم در شبهای قدر رمضان چه صفایی دارد. آنقدر بگویم که خوشا بحال میهمانی که از صاحب خانه و میزبان، مدال افتخار و هدیه و یادگاری بگیرد. خوشا بحال میهمان و روزه داری که از میزبان خویش، خداوند، لوح تقدیر و کارنامه قبولی بگیرد. ای رمضان! چقدر دیر به دیر به کوی ما سر می زنی و چقدر زود از ما جدا می شوی. ما را با خود جاودانه ساز و شراب ناب انسان شدن و خدایی شدن را به ما بچشان.

رمضان! تو ریسمان محکم هدایت و رشد و شکوفایی و تعالی ما هستی. دست ما را بگیر و بالا ببر. آیا می شود ما هم بواسطه کریم اهل بیت، مولود رمضان، امام حسن مجتبی (ع) صاحب مقام و منزلتی شویم که مقرب درگاه الهی گردیم. آیا می شود ما هم بواسطه رمضان و شبهای قدر و بواسطه جایگاه رفیع اولین شهید محراب عشق و عبادت و بندگی و ایثار، حضرت علی علیه السلام به درجه ای برسیم که در صحنه محشر، دستمان را قرآن و عترت بگیرند و به بهشت جاودان  رهنمون سازند. آری می شود.چرا که نه:

رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند                   بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

خدایا روزه و عبادت ما را مقبول درگاهت قرار ده و روز قیامت، ما را در زمره روسفیدان و قبول شدگان آزمون زندگانی دنیا منظور فرمای.

ای که دستت میرسد کاری بکن                         زانکه فردا ناید از تو فرصت هیچ کار

میبایست که شبهای قدر را قدر بدانیم و چنان کنیم که عاقبت کار ، او خشنود باشد و ما رستگار . جای دارد رمضان را فرصتی دوباره برای سازندگی و بندگی بهتر بدانیم و خود را تجهیز کنیم برای  یک زندگی شرافتمندانه و خداپسندانه . میبایست در رمضان، کلاس فکری ،تربیتی و اعتقادی خود را بالا و بالاتر برده و انسانی شویم که خدا دوست دارد.بیایید در رمضان با یکدیگر در صلح و صفا و آرامش زندگی کنیم ، به یکدیگر رحم کنیم، انصاف و مروت داشته و مشکلات و گرفتاریهای هم را حل و فصل نموده ، با همدلی و هم زبانی زیست نماییم و خدایی فکر کنیم و خدایی عمل نماییم تا خدا نیز رحمت و برکات خویش را  بیش از پیش شامل حالمان نماید. انشاءا...

با تو گر خواهی سخن گوید خدا قرآن بخوان         تا شود روح تو با حق آشنا قرآن بخوان

ای بشر یاد خدا آرامش دل میدهد                         تا بیابی معنی این نکته را قرآن بخوان

خدایا ! ما را با قرآن و عترت زنده بدار و  با قرآن و عترت بمیران و  با قرآن و عترت محشور فرما

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید. والسلام . والعاقبه للمتقین

تحقیق و تالیف : حسن خسروي – تابستان 1394/مدرس دانشگاه و کارشناس علوم قرآني - مولف کتاب آشنایی با قرآن و عترت

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: رمضان ماه رمضان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
حر فتو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
0
0
http://harfeto.ir/?q=node/44087

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان