امروز: پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۳
تعداد بازدید: ۷۸۰

نماز بالاترین فریاد هاست

کد خبر: ۲۸۱۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸

به گزارش حرف لر  به نقل از وبلاگ صراط صادق ،

در آن سالها که بیشتر مردم از داشتن ماشین شخصی محروم بودند و مینی بوس­ ها سلطان جاده­ ها بودند ، برای سپری کردن تعطیلات عید نوروز با مینی بوس داری، هماهنگی  لازم به عمل آوردم تا ما و چند خانواده طلبه را به  شهرستان ببرد. روز موعود فرا رسید مسافران بر ماشین سوار شدند . بعد از طی مسافتی به اذان و خواندن نماز رسیدیم از میان آن جمعیت فقط راننده ماشین اذان و نماز را گرامی نداشت!

او را به گوشه ای فراخواندم و گفتم برادر عزیزم! تا جایی که من می دانم فقط خانم ها ، آن هم در ایامی که عادتند از خواندن نماز معاف هستند. شمایی که  خدا را قبول دارید و مسلمانید و مردید و از آن عذرها نداری،حتی اگر در دریا بیفتی و در دل مصیبت ها ی طوفان هم قرار بگیری با اشاره هم شده باید نمازت را بخوانی با این حال من مانده ام که چرا نماز نمی خوانید؟!

هر چند او در آن هنگام در جوابم به لبخندی بسنده کرد اما ذهنش به تذکر نمازی بنده مشغول شد  از اینرو بعد از گذشت ساعاتی تصمیم دوست شدن خود را با نماز اعلام کرد و در سالهای بعد بارها از چگونگی  و علت نماز خوان شدنش سخن به میان آورد.

   امام على عليه السلام  فرمده اند :

« تلويح زلة العاقل له امض من عتابه » ؛ لغزش انسان عاقل را با كنايه تذكر دادن براى او مؤ ثرتر و دردناك تر از سرزنش و توبيخ صريح است .

اگر تخلف و لغزش نوجوانان ، با كنايه و در كمال ادب تذكر داده مى شود، دور نيست كه به خوبى مؤ ثر افتد و لااقل براى حفظ شخصيت خودشان آن را ترك گويند و خويشتن را اصلاح نمايند. برعكس ، در صورتى كه تذكرات آميخته به ملامت و تحقير نوجوانان باشد، نه تنها اثر مفيد در آنان نمى گذارد، بلكه ممكن است در پاره اى از موارد عكس العمل نشان بدهند و براى اثبات شخصيّت خودشان ، در مقابل گفته پدر و مادر مقاومت كنند و در ادامه روش ناپسند پافشارى نمايند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان