امروز: سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: ۲۷۱

خبرنگاران و اصحاب رسانه که به عنوان رکن چهارم دمکراسی از آن ها یاد می شود و خواه و ناخواه به دلیل شرایط کاری برای کشف حقیقت موضوع و پیگیری یک مطالبه گاها مورد بی مهری و توهین قرار می گیرند؛ ماده قانونی مربوط به وضعیت توهین به آن ها در کجا قرار دارد؟

کد خبر: ۳۰۶۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۱

به گزارش حرف لر  به نقل از وبلاگ سفیر افلاک،  17مرداد گرامیداشت یاد و خاطره  شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده و فرصتی است که نقش رسانه ها و خبرنگاران در اطلاع رسانی به جامعه مشخص می کند و نشان می دهد که مشکلات  مردم از طریق رسانه ها و قلم خبرنگاران به مسئولین گوشزد می شود.

 امروزه با وجود گذشت 18 سال از شهادت شهید صارمی همچنان این روز یادآور ظلم و جنایت کسانی است که فریاد آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر را سر می دهند.

 17 مرداد روزیست که 9 دیپلمات  به همراه خبرنگار ایرنا پس از به رگبار بستن و شهادت، در گوری دسته جمعی دفن شدند  و شهید صارمی  با  بیان خبر" مزار شریف سقوط کرد" دنیا را از جنایت طالبان آگاه و با این خبر، خبر شهادت خود را نیز مخابره کرد

اما بیشک انسان ها برای شان و شخصیت معنوی خود احترام قائل‌اند، همیشه در صدد هستند که آن را از هرگونه توهین و تعرض حفظ کنند به طوری که در گذشته وقتی به شخصیت یک فرد اهانت می شد، فرد از راه هایی مانند انتقام جویی سعی در جبران خسارت معنوی وارده به خود می شد.

 

اما با پیشرفت فرهنگ و تمدن، قانون وظیفه حفظ شان و شخصیت انسان ها را برعهده گرفت و مصادیق توهین را برای افراد جامعه تعیین کرد.

 

در قانون مجازات اسلامی ما، در بخش تعزیرات نیز برای این جرم، مجازات های تعریف شده است.

 

در قانون آمده است که هرگونه رفتار را که باعث سلب و هتک حیثیت و حرمت شخص اعم از اینکه توهین شفاهی و با مکتوب باشد جرم  محسوب می شود.

 

 فحاشی، استعمال الفاظ رکیک به شکل گفتار، کردار، نوشتار و حتی اشارات مختلف دست و چشم و نظایر آن همگی از مفاد قانون توهین هستند.

 

این در حالی است که در ماده های 608 و 609 قانون  مجازات اسلامی میزان جرم توهین به اشخاص  حقیقی و حقوقی تعیین شده است.

 

قانونگذار در ماده 608 توهین به افراد (اشخاص حقیقی) از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک را چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرده است.

 

از طرفی طبیعتا هر آنچه شخصی که به او توهین می‌شود از مقام اجتماعی بالاتری برخوردار باشد توهین به او هم جرم بزرگ‌تری محسوب می‌شود؛ به همین دلیل توهین به مقامات دولتی دارای مجازاتی سنگین‌تر نسبت به توهین به افراد عادی است.

 

در ماده 609 آمده است: «هر کس با توجه به سمت یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی و شهرداری ها، در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس یا 74 ضربه شلاق و یا از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.»

 

در این ماده به خوبی پیداست که قانون گذار برای افرادی که به کارمندان دولتی توهین می‌کنند، مجازات بیشتری درنظر گرفته و شان و جایگاه اجتماعی افراد را در نظر گرفته است.

 

حال خبرنگاران و اصحاب رسانه که به عنوان رکن چهارم دمکراسی از آن ها یاد می شود و خواه و ناخواه به دلیل شرایط کاری برای کشف حقیقت موضوع و پیگیری یک مطالبه گاها مورد بی مهری و توهین قرار می گیرند؛ ماده قانونی مربوط به وضعیت توهین به آن ها در کجا قرار دارد؟

 

 

متاسفانه بارها شاهد توهین به خبرنگاران به دلایل متفاوت بوده ایم، خبرنگاری که به دلیل تهیه یک گزارش وسایلش شکسته می شوند، به دلیل انتقاد از یک مدیر از سالن جلسات بیرون کشیده می شود، به خاطر تهیه یک خبر کتک می خورد، به دلیل داشتن جناح سیاسی متفاوت ممنوع و ورود می شود و...آیا این قبیل توهین ها که در راستای رسالت خطیر اطلاع رسان صورت می گیرد با توهین به یک فرد عادی باید برابر وضع شود؟

 

  در حالی وضعیت توهین به خبرنگاران که برخی در این راه جان خود را هم فدا کرده اند ؛ میان دو قانون برای افراد حقیقی و حقوقی نامشخص است که انتظار می رود؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قانون‌گذاران وضعیت توهین به اصحاب رسانه را مانند کارکنان دستگاه های دولتی و... مشخص کنند تا شان جایگاه اصحاب رسانه ارتقاء یابد و بسیاری به خود اجازه ندهند به راحتی به خبرنگاران توهین کنند.

با تمامی این مشکلات شما همواره در این راه ایستادگی کرده اید، با سپاس از تمام زحماتتان این روز را به شما قشر زحمت کش جامعه تبریک میگوییم

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان