امروز: سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: ۲۷۹

هنگامی صفحه حوادث جراید و مطبوعات را رصد می کنیم بیشتر شاهد خودکشی افراد مجردی هستیم که بخاطر بیکاری و افسردگی دست به این عمل وحشتناک می‌زنند.

کد خبر: ۳۱۳۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸

به گزارش حرف لر  به نقل از وبلاگ سفیر افلاک،رئیس سلامت روان و اعتیاد وزارت کشور نیز اعلام کرده است که خودکشی در افراد مجرد و بیکار بیشتر است و این معضل در مشاغل به ترتیب در بین افراد بیکار، دانش آموزان، دانشجویان، مشاغل آزاد، کارگران، کارمندان، کشاورزان و دامداران به وقوع می پیوندد و موضوعی که بیش از پیش موجبات نگرانی همگان را فراهم کرده است بالا بودن آمار خودکشیزنان نسبت به مردان است.

 

این عمل هولناک که در افراد مجرد نسبت به دیگر اقشار جامعه شایع تر است می‌تواند دلایل بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد که به چند نکته حیاتی و مهم آن خواهیم پرداخت. 

 

یکی از عوامل زمینه ساز این معضل اجتماعی بیکاری است، یک جوان زمانی که بیکار باشد مطمئناً دچار مشکلات روحی و روانی و بدنبال آن افسردگی خواهد شد.

 

او که سال‌های بسیاری را به تحصیل پرداخته و با هزینه های سرسام آور و سال‌های به دور از خانواده را تحمل کرده است حال با اخذ مدرک دانشگاهی، انتظار دارد که یک شغل برای برطرف کردن مایحتاج زندگی و ساختن آینده خود داشته باشد، اما متاسفانه وقتی با بالاترین مدرک تحصیلی از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و می‌بایست بخاطر بی توجهی برخی از مسوولین و نبود کار، سال‌ها مزه تلخ بیکاری را بچشد مطمئناً دچار روان پریشی و افسردگی خواهد شد.

 جوانان بیکار، در صدر آمار خودکشی

آن زمان است که او تمام آرزوهایی را که سالها در مقاطع مختلف تحصیلی بخاطرش رنج بسیار کشیده است را بر باد رفته می بیند و ممکن است به ناهنجاری های اجتماعی بسیاری نظیر اعتیاد و مصرف الکل و داروهای روان گردان گرایش پیدا کند و پس از مدتی احساس پوچی را تجربه کند و در پایان با خودکشی به زندگی بدون هدف خود پایان دهد. همین چند روز پیش بود که رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی اعلام کرد افسردگی در کشور دو برابر شده است و اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم خودکشی در سال آینده دو برابر می شود، ایشان عنوان کرده است که افسردگی احتمال وقوع خودکشی را به ۶ برابر، اعتیاد و الکل ۳ برابر، بیکاری و سیگار ۲ برابر میکند. این آمارها بسیار تکان دهنده است و میتواند آرامش و امنیت جامعه را تهدید نماید. متاسفانه حرمان مضاعف لرستان از کار بسیاری از جوانان ما را به کام مرگ کشانده است.

 

سرقت، قتل، غارت، زورگیری، آدم ربایی و عدم امنیت و آرامش برای شهروندان ره آورد بیکاری و فقر است. طلاق و از هم گسستگی کانون گرم خانواده ها ارمغان بیکاری و عدم درآمد کافی برای گذران زندگی است. عدم تشکیل خانـواده، افسردگی و گرایش به اعتیاد از معضلات بیکاری برای جوانان هستند. فحشا و خودفروشی، گرایش به خرید و فروش مواد مخدر، کلاهبرداری، همه و همه از بیکاری سرچشمه میگیرد. اما وجدان برخی از مسوولین ما چنان به خواب رفته است که روی اصحاب کهف را سفید کرده اند.

 

بالاخص برخی نمایندگان مجلس که به هنگام انتخابات به دور افتاده ترین روستاهای استان برای جمع آوری آراء مراجعت میکنند و فریاد ایجاد اشتغال برای جوانان و رفع بیکاری سر میدهند،  بعد از گرفتن رای اعتماد از مردم آنها را فراموش میکنند و در مقابل وعده های شعارگونه خود به مردم پاسخگو نیستند.

 

آنهایی که در زمان انتخابات با شعارهای پوچ و غیر واقعی پروژه های ملی و کارخانه ها را به سمت این استان سرازیر می کنند و با تخریب نمایندگان سابق بی کفایتی آنها را در بوق و کرنا می کنند وقتی خود به کرسی مجلس می رسند همگان را فراموش می کنند و تنها به فکر منافع جویی و تثبت جایگاهی بهتر برای پس از پایان نمایندگی خود در مجلس هستند، یادتان باشد شما در قبال آن جوان که بخاطر بیکاری و افسردگی دست به خودکشی می زند مسئول هستید و در آن دنیا باید پاسخگو باشید.  

 

اما باید این نکته را فراموش نکنیم که خانواده نقش مهمی را برای شکل گیری شخصیت آینده فرزند خود و کاهش این معضل اجتماعی خطرناک عهده دار است، متاسفانه برخی خانواده ها از فقرفرهنگی بسیار شدیدی رنج می برند، آنها از کودکی فرزند خود را با تربیت صحیح پرورش نمی دهند و بدلیل فقر فرهنگی و بیسوادی در دوران تحصیل او را مورد توجه و پیگیری در دروس قرار نمی دهند، رفت و آمدهای بیرون از منزل او را با دوستان ناباب مجدانه دنبال نمی کنند، در دوران جوانی و بیکاری به او یاری نمی رسانند و درک صحیحی از شرایط روحی او ندارند، به فکر ایجاد شغلی برای رهاییدن او از بیکاری و افسردگی نیستند و در نهایت با پیش آمدن مشکلی نظیر خودکشی تنها حسرت فرصت از دست رفته را خواهند خورد که آن زمان پریشانی سودی ندارد.

 

 امیدواریم در سال جدید، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسوولان استان لرستان با همتی مضاعف، وجدانی بیدار و   تنها هدف خدمت صادقانه و خالصانه بر صدد آیند تا با ایجاد اشتغال و مبارزه با بحران کار و افتتاح طرح های ملی در این استان، پیگیری مطالبات مردم و همچنین توجه بیش از پیش به جوانان، آبادانی و توسعه را برای این سرزمین کهن و دلاور خیز به ارمغان آورند.

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان