امروز: جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۳
تعداد بازدید: ۱۱۲۷

 قراردادهای نفتی کنونی، پذیرفتن FATF و یا عضو شدن در برخی سازمان ها و کنوانسیون های بین المللی، از توافق های پنهانی تیم مذاکره کننده ایرانی و طرف غربی در ماجرای برجام بوده است.

کد خبر: ۳۲۰۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۲

به گزارش حرف لر  

تفکر نفتی که در یک سال اخیر بر وزارت نفت حاکم بوده قراردادهای جدید نفتی IPC که در وزارت نفت اعلام شده است، شبیه قراردادهای پنجاه شصت ساله با انگلیس چه قبل از روی کار آمدن رضاخان، چه بعد از برکناری مصدق و قضیه کنسرسیوم، قرارداد سی چهل ساله با مشارکت شرکت ها و کارتل های بزرگ نفتی به شکلی که سود این قراردادها بیش از اینکه برای طرف ایرانی باشد مستقیما به حساب شرکت های بزرگ نفتی غربی و بخصوص آمریکایی واریز می شد.

 

پس از انقلاب در دولت اصلاحات نیز طی قرارداد نفتی کرسنت به همین شکل، طرف مقابل سود بیشتری در مدت زمان بالایی را به دست می آورد.

 زمانی که قرارداد نفتی منعقد می شود این اختیار را به طرف مقابل داده ایم که قیمت هم با مشارکت طرف خارجی تعیین شود و اینجاست که اگر صد درصد این استقلال به طرف مقابل داده نشده حداقل، استقلال خود را نصف نصف کرده ایم.

 

البته این قراردادها با توجیه توسعه صنعت نفت از قبیل میادین نفتی و توان استخراج منعقد می شوند، گفت: ضمانت اجرایی انجام این گونه قراردادها هیچ توجیحی ندارد و به طورعلنی، استقلال فروش یک ماده مهم و استراتژیک که حتی در بعد مسائل سیاسی و امنیتی بسیار حائز اهمیت است را از دست داده ایم و این امر، نه با تفکر انقلاب اسلامی سنخیت دارد و نه با اسناد بالادستی اقتصادی که امروز دولت موظف به اجرای آن است.

 **قراردادهای کلان نفتی سنخیتی با اقتصاد مقاومتی ندارند

اقتصاد مقاومتی، یکی دیگر از ابعادی است که در خصوص قراردادهای جدید به آن پرداخته می شود.

 

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون زا و دانش بنیان با سه محور دانش بومی، چرخه فناوری بومی و اقتصاد بومی است، بیان کرد: حال با توجه به اینکه درآمد نفتی، بزرگ ترین درآمد کشور به شمار می رود، هدف غایی اقتصاد مقاومتی که یک اقتصاد خودکفا و فارغ از وابستگی به فروش نفت است، چه سنخیتی می تواند با قراردادهای کلان نفتی که نه دانش نفتی و نه چرخه فناوری بومی را تقویت می کند و بلکه بحث وابستگی اقتصاد کشور را به فروش نفت بالا می برد، داشته باشد؟

 

تجربه تلخ دیگری هم در این قراردادهای نفتی وجود دارد که هر گاه مشکلی بین دو طرف قرارداد وجود داشته باشد این، طرف ایرانی است که متضرر می شود، به مانند جریان کرسنت که دولت ایران، محکوم به غرامت سنگین نفتی یعنی 30 میلیون دلار شد.

 

**fatf استقلال ایران را در معاملات بین المللی از بین می برد

پذیرفتن FATF توسط ایران، گفت: در قراردادهای نفتی که یک طرف آن قدرت های بزرگ غربی و طرف دیگر جمهوری اسلامی است، اینگونه برداشت می شود که حقی مساوی برای دو طرف وجود دارد، اما متاسفانه همین حق مساوی در سود و مشارکت هم با استقلال به طرف ایرانی داده نشده است.

 

با پذیرفتن FATF به طورعلنی سیستم بانکی ما این موضوع را پذیرفته است که موسسات و شرکت هایی که توسط طرف غربی تحریم شده اند، بانک ایرانی نیز با آن ها وارد معامله نشود و این نوعی خودتحریمی است که می توان به تحریم اخیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء که یکی از بزرگترین پیمانکار نفتی در خاور میانه محسوب می شود، اشاره کرد.

 

**قراردادهای جدید نفتی و پذیرش FATF از توافقات پنهانی دولت در ماجرای برجام است

 تحلیلگران حوزه روابط بین الملل در ایران بر این عقیده اند که قراردادهای نفتی کنونی، پذیرفتن FATF و یا الحاق شدن به کنوانسیون هایی مانند "پالرمو"( كنوانسيون بينالمللي مقابله با جرم سازمان يافته فراملي) از توافق های پنهانی تیم مذاکره کننده ایرانی و طرف غربی در ماجرای برجام بوده است.

 

حتی در مراودات اندک اقتصادی که ایران پس از اجرای برجام با دولت های غربی داشته است می بینیم که طرف غربی سود بسیاری برده است که می توان به خرید بالای هواپیماهای مسافربری دو شرکت نیمه ورشکسته بوئینگ و ایرباس اشاره کرد که این ها همه بیانگر آن است که توافقات پشت پرده ای بین این دو صورت گرفته است.

 

 توافق ها همگی از نتایج برجام است که با گذشت زمان نمایان می شود، دستاوردهایی هستند که مخالف اقتصاد مقاومتی، انقلاب و استقلال ایران است.

 

تمام این قراردادها و مراودات اقتصادی و یا امضای معاهدات جدید برای پیوستن به سازمان های بین المللی در یک موضوع با هم مشترک هستند و آن هم این است که با استقلال ملت ایران مخالف هستند.

 

تمام این ها به دنبال ایجاد وابستگی در کشور است و جلو گیری از برجام به مانند این ضرب المثل است که می گوید: "جلوی ضرر را هر کجا بگیری منفعت است."

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان