امروز: پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۵
تعداد بازدید: ۲۶۵

در سال های اخیر فرهنگ و سبک زندگی نشانه ای هدفمند برای سرمایه داران شده است. همگی شاهد هستیم که فرهنگ پوششی جامعه ای هر روز دستخوش تحولاتی از رنگ ها و اجناس گوناگون است.

کد خبر: ۳۶۲۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۴

به گزارش حرف لر ،  یک روز مانتوهای بلند و روز دیگر بدون دکمه، یک روز تنگ و کوتاه روز دیگر گشاد و پاره پاره, روزی آرایش به رنگ نارنجی و یک روز دیگر قرمز جیغ،  موهای بلند، کوتاه، مشکی یا بلوند این ها همه روزی در صدر پوشش ها و آرایش ها هستند و روزی دیگر خاموش و کهنه از میان می روند.

پدیده ای به نام مد؛ نوعی چشم و هم چشمی که بازار داغش ، روزگار کنونی را فرا گرفته است بی خبر از آن که ملعبه ی دست سرمایه داران برای فروش اجناس خود و  سرمایه اندوختن آنان شده ایم.

منطق سرمایه داری به منظور انباشت دم افزون سرمایه نیازمند به مصرف رساندن کالاهای حاصل از تولید انبوه خود است و به همین دلیل باید به دنبال بازار مصرف انبوه باشد.

بنابراین سرمایه داری برای بقای خود مستلزم  تغیییر ذائقه ی بازار به تناسب محصولات تولید شده خود دارد چرا که در غیر این صورت ادامه ی بقای سرمایه داران را با مشکل روبرو خواهد کرد.

در سال های اخیر فرهنگ و سبک زندگی نشانه ای هدفمند برای سرمایه داران شده است. همگی شاهد هستیم که فرهنگ پوششی جامعه ای هر روز دستخوش تحولاتی از رنگ ها و اجناس گوناگون است.

برای مثال در یک ماه از فصل حجم عظیم پوشاک به رنگ قرمز با شلوار های تنگ پاره پاره را شاهد هستیم و روزی دیگر رنگ آبی به میان می آید اما این بار گشاد و بدون دکمه...

در این زمینه به میان مردم رفتیم و نظرات آنان را جویا شدیم که با هم می خوانیم:

بانوی جوانی که خودش را عبدالهی معرفی کرد، بیان داشت: برداشتی از شبکه های ماهواره ای است که آن ها به فرهنگ جامعه تزریق می کنند و متاسفانه عده ای به دنبال آن هستند.

دختر جوانی که به شیوه ی پوشش های امروزی در خیابان ظاهر شده بود؛ ابراز داشت:این یک نیاز است و چه ایرادی دارد که شاد بپوشیم و یا از تنوع در پوششمان برخوردار باشیم؟ خب؛ وقتی جوان بیکار باشد برای پر کردن اوقات فراغتش باید به دنبال چیزی برود و چه بهتر از پوشش و آرایش چرا که شان اجتماعی می آورد.

یکی از پسران جوان نیز گفت:در ایران تیره پوشی بیشتر رواج دارد البته به جز بعضی از شهرهای شمالی، اما از آنجا که غرب محصولاتشان را با رنگ و لعاب عرضه می کنند بنابراین گرایش قشر جوان به این محصولات بیشتر می شود.

 

مادر بزرگی که گذر زمان او را خموده کرده بود، بیان داشت : یادش بخیر روزهایی که همه با پوشش چادر بدون رنگ و لعاب در جامعه حض ور داشتند و خبری از این انحرافات نبود، چه می شه کرد، مسئولین که خواب هستند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
سرباز صفرداخلی
وبلاگ نویسان استان لرستان